DROGA KRZYŻOWA

strona do druku


DROGA KRZYŻOWA - LUTY 2008


DROGA KRZYŻOWA

Stacja 1.
Jezus na śmierć skazany 

   Wszyscy wołali: "Ukrzyżuj Go!". Nikt nie krzyknął: "Nie krzyżuj Go!". Nikt nie krzyknął: "Czyście zwariowali? Za co ma być ukrzyżowany?!". Nikt nie podniósł głosu protestu. Wszyscy wołali: "Ukrzyżuj Go".

Stacja 2.
Jezus bierze krzyż na swe ramiona

   Na czele pochodu szedł człowiek z tablicą, na której było napisane: "Jezus z Nazaretu Król Żydowski".

Stacja 3.
Jezus upada po raz pierwszy

   Nie mogło być inaczej. Upadł pod ciężarem krzyża, po prostu nie miał sił. Nikt Mu nie pomógł. Gdzie jest Dwunastu Apostołów? Gdzie siedemdziesięciu dwóch uczniów? Gdzie są te rzesze ludzi, które chodziły za Nim?

Stacja 4.
Jezus spotyka Matkę swoją 

   Na przestrzeni całego ciągu wydarzeń drogi krzyżowej to jest jedyny człowiek bliski, który przyszedł z pomocą do Niego - Matka.

Stacja 5.
Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi krzyż dźwigać

   Przymusili go! Nie zgłosił się na ochotnika. Przymusili go. Nie powiedział: "Ja Mu pomogę". Przymusili go. 
  Ochotników nie było. Przymusili go.

Stacja 6.
Weronika ociera twarz Jezusowi 

   Nie wiemy, kto to był. Tradycja nie podała jej nazwiska i imienia. Weronika - prawdziwe oblicze. Tak ją nazwano. Bo na jej chuście odbiła się twarz Jezusa. Mówią, że przechowała tę chustę jak relikwię, że można ją oglądnąć jeszcze do dzisiejszego dnia.

Stacja 7.
Jezus upada po raz wtóry 

   Upada, bo nie ma sił, żeby nawet już bez krzyża dojść do szczytu Golgoty. Upada po raz drugi. Ewangelia nie wspomina, żeby któryś z Jego uczniów dźwignął Go z upadku, postawił na nogi. Jezus sam się grzebie w prochu drogi i dźwiga się sam.

Stacja 8.
Jezus pociesza płaczące niewiasty 

   A więc znowu to samo: nie płacze Maria Magdalena, nie Marta, żadna bliska kobieta, która chodziła za Jezusem razem z Apostołami po Ziemi Świętej, tylko obce kobiety płaczą, widząc cierpienia Jezusa.

Stacja 9.
Jezus upada po raz trzeci 

   Znowu brak ręki pomocnej. Znowu brak człowieka, który by dźwignął Go z upadku. Ani Apostoł, ani uczeń, ani żaden bliski człowiek nie pomaga Jezusowi. Samotność Jezusa w czasie drogi krzyżowej jest przerażająca.

Stacja 10.
Jezus z szat obnażony 

   Z Jezusa zdejmują żołnierze szaty. 
  Do śmierci się idzie nago. W śmierć wchodzi się nago bez wstydu.

Stacja 11.
Jezus przybity do krzyża 

   Nie mamy żadnych danych, że ktoś zaprotestował, ktoś się sprzeciwił, żeby w geście rozpaczy wykrzyknął: "To jest Człowiek niewinny. Nie wolno Go krzyżować". Żeby ktoś się poderwał, zasłonił Go swoim ciałem.

Stacja 12.
Śmierć Jezusa na krzyżu

   Jedyny, kto się o Jezusa upomniał, to bandyta wiszący po prawej Jego stronie. Jedyny, kto zaprotestował! Innych protestów nie odnotowano.

Stacja 13.
Ciało Jezusa złożone w ręce Maryi 

   Tak jak Go nosiła w ramionach swoich, gdy był Dzieckiem - tak otrzymała ciało Jego w swoje ramiona. 
   Tak jak tuliła do serca swojego małe Dzieciątko, tak przytuliła ciało Jezusa.

Stacja 14.
Złożenie ciała Jezusa do grobu

   Przyszedłeś na świat, ażeby głosić miłość Boga ku ludziom - wszystkim ludziom. Szły za Tobą tłumy, rzesze. Teraz przy Twoim grobie jest garstka ludzi.