Dziennik Polski - wydanie niedzielne

strona do druku
16 października 2005 
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

"Jak ci się zdaje"

     Bóg nie tylko jest Miłością, nie tylko Mądrością, nie tylko Pokojem, nie tylko Wolnością - ale jest Nadzieją. Żebyśmy nie zwątpili. Nie wpadli w rozpacz. Nie żyli przetrąceni. Żebyśmy się nie czuli przegrani. Nie można dopuścić, byśmy kiedykolwiek pogrążyli się w smutku, byśmy przestali ufać ludziom, sobie, Bogu.
     Bo gdybyśmy przestali mieć nadzieję, gdybyśmy przestali się spodziewać, mieć ufność, oczekiwać na... to się przekreślamy jako stworzenia Boże.

* * *

     Szkoły podstawowe i średnie już na dobre rozkręciły swój program i uczą - z nadzieją. Wyższe uczelnie, uniwersytety, akademie rozpoczynają swoją pracę, inaugurują swoje zajęcia - z nadzieją.
     Wybraliśmy parlament, wybieramy prezydenta - z nadzieją.
     Świętujemy Dzień Jana Pawła II - z nadzieją.

* * *

     Liczymy na, spodziewamy się że, oczekujemy... Od siebie, od społeczeństwa polskiego, od całej ludzkości. Pomimo wszystko. Pomimo rozczarowań, błędów, które wytykamy innym i sobie. Pomimo pomyłek, klęsk, niepowodzeń, zagrożeń, które wiszą nam nad głową jak miecz Damoklesa.

* * *

     Nie mów, że nasza nadzieja jest bezpodstawna. Że nie ma powodów do radości, do optymizmu. Nadzieja nasza jest zakotwiczona w naszej dobrej przeszłości. A ta świadczy o tym, że w każdym z nas są pokłady siły, mądrości, odwagi, miłości, sprawiedliwości, roztropności. Tylko jakby zamarłe, przytłoczone, onieśmielone, uśpione, przywalone stertą gruzu. Żyjemy jak gdyby zawstydzeni, skompleksiali, nieśmiali, nieporadni, niezorganizowani.
     Rzecz w tym, żebyśmy się obudzili. Byśmy poczuli moc w sobie i tę moc realizowali.
     I tylko na tej drodze, i tylko tak czyniąc, możemy się spodziewać, że zwyciężymy. Nawet jak nie w pełni, nawet jak nie całkowicie, nawet gdy nie osiągniemy wszystkiego, cośmy założyli.

KS. MIECZYSŁAW MALIŃSKI