REFLEKSJE NIEDZIELNE

strona do druku19 października 2008
29. NIEDZIELA ZWYKŁA

Słowo

     Jesteśmy ludem Księgi. Potem są tylko książki - te złączone z Biblią, nazywane książkami religijnymi. I jest jeszcze wielka literatura, która choć nie należy ściśle do książek religijnych, ale jest związana z Biblią – bo mówi o miłości.
     I jesteśmy my, którzy słuchamy, czytamy, przyjmujemy słowo Boże za swoje, którzy uświęcamy się, stajemy się ludźmi Bożymi, bo chcącymi kochać tak, jak sam Bóg.

-------------------------------------------------------------------------------

19 października 2008
29. NIEDZIELA ZWYKŁA

Co należy do Boga

     „Poczytaj mi, mamo”.
     Oswoić dziecko z książką. Oswoić je z czytaniem. Bo później przyjdą wichry i burze. I porzuci książkę, pójdzie w komputer – w laptopa, nagrania, płytki, taśmy. Odrzuci książkę – jako zbyteczny, przestarzały relikt.
     Ale może powróci przez poezję, przez ukochaną powieść, książkę naukową, Biblię. Gdzie każde słowo, każde zdanie jest ważne. Gdy to jest coś więcej niż czytanie. To jest spotkanie. Nie tylko z autorem, ale z tą rzeczywistością, którą on zobaczył, usłyszał, przeżył, z czym chce się podzielić.
     Jak z tego wynika, nie tylko tworzenie jest sztuką, ale odbiór jest sztuką. Aby poprzez utwór dojść do przeżycia artysty. To spotkać Tego, który jest Prawdą, Miłością, Mądrością, Wolnością, który jest - Pełnią.