Biblioteka


UROCZYSTOŚCI ROKU JUBILEUSZOWEGO



UROCZYSTOŚCI ROKU JUBILEUSZOWEGO

Ks. Mieczysław Maliński urodził się 31 X 1923 roku. Rok 2023 jest więc Jego Rokiem Jubileuszowym.

23 VII 2023 w Dębkach – w rocznicę Święceń Kapłańskich Ks. Malińskiego – uroczysta Msza święta o godz. 11:00. Po niej – sprzedaż książek.

22 VIII 2023 w Dębkach – Msza święta o godz. 11:00.

22 X 2023 – inauguracja obchodów w Krakowie – Msza święta w intencji ks. Mieczysława Malińskiego w Sanktuarium Świętego Józefa w Podgórzu o godz. 12:00.

31 X 2023 – Msza święta w dzień urodzin Ks. Malińskiego – w Kościele SS. Wizytek w Krakowie, przy ul. Krowoderskiej 16, o godz. 7:15.

5 XI 2023 – Msza święta o godz. 12:00 – w Kościele SS. Wizytek w Krakowie, przy ul. Krowoderskiej 16.
Wystawa prac Pani Moniki Bielat-Sobiczewskiej „Abyśmy rozkwitnęli wiarą – jak jabłonie na wiosnę, Abyśmy zazielenili się nadzieją… Abyśmy zabłysnęli miłością…”
Po Mszy świętej – koncert organowy
– możliwość zakupienia książek autorstwa Ks. Mieczysława Malińskiego.

Od 26 X (czwartek) do 29 X (niedziela) – sprzedaż książek Ks. Mieczysława Malińskiego na stoisku B 64 w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (ul. Galicyjska).

10 XII 2023 – Msza święta w Sanktuarium Świętego Józefa w Podgórzu o godz. 12:00 –
W intencji Tych, którzy znaleźli drogę do Pana Boga dzięki słowu mówionemu lub pisanemu Ks. Mieczysława Malińskiego.
Po Mszy świętej – możliwość zakupienia książek autorstwa Ks. Mieczysława Malińskiego.

10 XII 2023 – godz. 17:00 – Sala Koncertowa PSM II st. im. W. Żeleńskiego ul. Basztowa 9, Kraków. Koncert przeprowadzony we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.

Zapraszamy serdecznie na koncert 100 – lecia urodzin ks. dr. Mieczysława Malińskiego.

W programie m. in. V Koncert Brandenburgski J. S. Bacha, Pieśni M. K. Ogińskiego i utwory na 4 ręce.

Wykonawcy

Magdalena Barylak – śpiew

Elżbieta Stefańska – klawesyn

Mariko Shioya – klawesyn

Anna Śliwa – skrzypce barokowe

Tomasz Potaczek – flet traverso

Anna Hara – Pióro – skrzypce barokowe

Małgorzata Gołogórska – Muzyka – altówka barokowa

Adrianna Kafel – wiolonczela barokowa

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 17 w Sali Koncertowej PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego przy ul. Basztowej 9 (IV piętro, jest winda).

19 V 2024 – Msza św. w Kościele Św. Teresy w Rabce Zdroju o godz. 10:30

– w intencji Ks. Mieczysława Malińskiego.

Oprawa muzyczna liturgii w wykonaniu chóru Cantantes Angelicus, pod kierownictwem Pani Kingi Brandys.

Po Mszy świętej – możliwość zakupienia książek autorstwa Ks. Mieczysława Malińskiego.

Kazanie na 100 lecie urodzin ks. Malińskiego
wygłoszone w czasie Mszy Świętej Jubileuszowej w Rabce
przez Ks. Krzysztofa Pierzchałę

To nie ty wybrałeś sobie czas, w którym żyjesz. Może wolałbyś kiedy indziej, gdzie indziej, wygodnie, spokojnie, przyjemnie, z kocykiem na kolanach, przy kominku, przed telewizorkiem, z kawusią w ręce, z książką na kolanach, w ciepłych bamboszach, zachowując intymność i kameralność.
Ale Bóg wybrał ci ten właśnie czas i to właśnie miejsce. I nie uratujesz się w zaciszu twego domu – jeżeli tylko chcesz być uczciwy. Wywieje cię wiatr wydarzeń. I musisz sobie odpowiedzieć na pytania o sens życia i śmierci. Ale nie narzekaj. Nigdy nie było łatwych czasów dla tych, którzy chcieli żyć uczciwie”.
Te słowa ks. Mieczysława Malińskiego, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy, modląc się jednocześnie o jego zbawienie, są jakże nadal aktualne, dla nas ludzi tak nowoczesnych i tak zapracowanych.

W Liturgii Kościoła obchodzimy dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość, która uobecnia nam wydarzenia z dnia Pięćdziesiątnicy w Wieczerniku bez mała 2000 lat temu. Ten sam Duch Święty, który obficie rozlał swoją łaskę na modlących się Apostołów, dziś ubogaca Kościół rozmaitymi Darami i Charyzmatami – zadaniem zaś człowieka jest tę łaskę rozpoznać, zacząć z nią współpracować i wydawać jak najobfitsze owoce, ponieważ kiedyś Pan Bóg rozliczy każdego z nas z tego, jak z Jego łaską współpracowaliśmy.

W przywołanych wcześniej słowach ks. Malińskiego słyszeliśmy, że „Bóg wybrał ci ten właśnie czas i to właśnie miejsce”. Każdy człowiek jest przez Boga chciany, każdy człowiek jest przez Boga kochany i każdego człowieka Bóg uzdalnia, ubogaca i ubiera swoją łaską.

Podobnie było w życiu ks. Mieczysława Malińskiego. Urodził się 31 października 1923 w Brzostku na Podkarpaciu. Jego życie od wczesnych lat nie było usłane różami, gdyż w wieku 3 lat stracił mamę, a w wieku 15 lat tatę. Od najmłodszych lat był związany z Krakowem, gdzie poznał Jana Tyranowskiego – swojego duchowego przewodnika – oraz Karola Wojtyłę. Wspominając ich pierwsze spotkanie, Jan Tyranowski przedstawił go jako przyszłego producenta silników Diesla, a Wojtyłę jako wybitnego aktora, jednak, jak zauważa, Pan Bóg zechciał inaczej w obu przypadkach. Ks. Maliński wstąpił do podziemnego Seminarium Duchownego oraz studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1949. Następnie z inspiracji arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, metropolity krakowskiego, uzupełniał studia na innych uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował filozofię, następnie na Rzymskim Angelicum, gdzie obronił pracę doktorską z teologii, a następnie w Monachium i Münsterze. Po ukończeniu studiów zagranicznych wykładał eklezjologię, czyli naukę o Kościele, w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym, a następnie był wykładowcą w Instytucie Liturgicznym.
Szczególnie związany został ks. Maliński z Rabką, gdzie przez 11 lat był wikariuszem w kościele św. Marii Magdaleny oraz rektorem kaplicy Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a obecnie kościoła, w którym właśnie się znajdujemy. Przez starszych mieszkańców miasta jest często wspominany jako dobry duszpasterz i kaznodzieja, wspominają ks. Malińskiego również jako wybitnego katechetę, który w prostych słowach wyjaśniał Boże tajemnice. Po latach rabczańskich wrócił do Krakowa, gdzie duszpasterzował i pracował na różnych polach aż do swojej śmierci w 2017 roku.
Ks. Maliński jest znany ze swojej pracy ewangelizacyjnej poprzez literaturę, tak dziecięcą jak i młodzieżową oraz dla dorosłych. Wydał 161 pozycji książkowych oraz napisał niezliczone artykuły, które ubogacały i nadal ubogacają pokolenia.

Ja ks. Malińskiego pamiętam od mojej Pierwszej Komunii Świętej, kiedy to dostałem pierwsze w moim życiu jego książeczki: „Bajki nie tylko dla dzieci” oraz „Bajki niebieskie”, i pamiętam, że jako dziewięcioletnie dziecko rozczytywałem się w tych opowiadaniach, chłonąc mniej lub bardziej świadomie treści ewangelizacyjne przekazane w prosty sposób, zrozumiały dla dziecka i nie tylko. Chciałbym jeszcze wspomnieć jedną książkę, w której rozczytywałem się tym razem już w młodzieńczych latach, jest to książka: „Zanim powiesz kocham”. Z perspektywy lat myślę, że jest to swoisty podręcznik, który powinien przeczytać każdy młody człowiek u progu dorosłości, ale są to rady jak patrzeć na miłość, małżeństwo, płciowość i jak uporządkować swoje poglądy na tę sferę, tak bardzo istotną w życiu.

Pokrótce jego życiorys pokazuje nam, że Duch Święty w osobie i posłudze ks. Malińskiego działał i nadal działa, ubogacając Kościół.

Chciałbym przywołać jeszcze jeden cytat ks. Malińskiego z jego nieukończonej książki „Na moją pamiątkę”, która zawiera rozważania o Eucharystii. Niech te słowa będą radą dla nas, ludzi XXI wieku, którzy jesteśmy w ciągłym pośpiechu, ciągle zabiegani, zmęczeni, sfrustrowani, ludzi, którzy uważają, że na nas świat się zaczyna i kończy, że nie ma ważniejszej sprawy niż nasze ważne sprawy:

„Przychodź do kościoła na chwilę przed Mszą. Kiedy jeszcze światła się nie świecą, organy nie grają, ludzie nie śpiewają – panuje oczekiwanie, na coś, co się ma stać. W czym my będziemy uczestniczyli. (…) Przy wejściu kropielnica. Ręką zamaczaną w poświęconej wodzie wykonaj znak krzyża. Zostaw przy bramie kościelnej swoje życie codzienne, a ty wejdź w nową, w inną, w niecodzienną Rzeczywistość. W niej będzie prawie wszystko inaczej.”

Obyśmy za radą ks. Mieczysława Malińskiego i za łaską Ducha Świętego potrafili się zatrzymać i spotkać Jezusa na Mszy Świętej. Obyśmy potrafili wyjść ze świata, w którym wyrzuca się Pana Boga ze szkół, urzędów, miejsc pracy, życia publicznego, a nawet i rodzinnego i wejść w Rzeczywistość, gdzie Bóg mówi do nas przez Sakramenty i swoje Słowo, a wracając do swojej codzienności nieśli temu rozszalałemu i pogubionemu światu Ewangelię, że można żyć inaczej, że można żyć lepiej, ponieważ, jak zauważył ks. Maliński: „Bo tylko wtedy, gdy naprawdę wierzymy w Pana Boga, gdy On naprawdę wystarcza, stać nas na bezinteresowność”.