PIERWSZE PRZYKAZANIE
Fakt
GAZETA CODZIENNA   
WTOREK 11 kwietnia 2006


Zrozumieć 10 przykazań


I Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
KS. MIECZYSŁAW MALIŃSKI
_______________________


To negatyw. A pozytyw? Bóg mówi do ciebie, do nas ludzi, do całego świata: Kochaj. Bo ja jestem Miłością. Kochaj mnie, siebie, ludzi i wszystko, co stworzyłem.
    
Bądź życzliwy ludziom, przyjazny, zgodliwy, przebaczający, serdeczny, pomagający, ratujący, wspierający, twórczy, służący. Bo wtedy jesteś ze mną złączony, zjednoczony. Wtedy jesteś wielki. Bo wtedy nie trwonisz swoich sił, swojego czasu, swojego życia, ale budujesz siebie, ludzi, świat. Bezinteresownie. Bo nie chcesz, nie myślisz o tym, ile na tym zarobisz, jaką zyskasz sławę, nie koncentrujesz się na sobie, ale na samej twórczości. Bo wtedy jesteś wolny, odważny, pełen pomysłów, planów, inicjatyw.
     Wracając do negatywu – Bóg mówi do ciebie, do nas ludzi, do całego świata: Nie służ innym bogom. A inni bogowie to nienawiść, zemsta, egoizm, pycha, próżność, żądza władzy, tytułów, stanowisk, panowania nad innymi, pazerność, chciwość, bogacenie się za wszelką cenę, narkomania, alkoholizm, wyuzdanie, seks na każdym kroku. Bo wtedy jesteś mały. Marnujesz swój czas, swoje siły, koncentrujesz się nie na twórczości, nie na pracy. Ale na tym, ile zarobisz, jak bardzo się rozsławisz, że zaistniejesz w prasie, telewizji, radiu, że ludzie będą cię na ulicy rozpoznawali.
     Dlatego pilnuj się, żebyś nie popadł w jakieś bałwochwalstwo. Kontroluj twoje słabe strony, które zagrażają twojemu człowieczeństwu. Może potrzeba, abyś uczył się darować, przebaczać. To zrzuć wreszcie z swoich pleców cały ten bagaż spraw do wyrównania, wyprostuj się, idź śmiało do celów, o których marzyłeś od dziecka. Nie powołuj się, że chodzi ci o sprawiedliwość. Bo jeżeli chciałbyś wyrównywać rachunki, to ci życia braknie, aby tego dokonać.
     A przecież chodzi mi o to, abyś był szczęśliwy. Ty sam i twoi ludzie, z którymi idziesz przez życie. Bo stworzyłem cię do szczęścia. A to się może stać tylko wtedy, gdy kochasz.