STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „CHODZĄCY PO MORZU”

„CHODZĄCY PO MORZU”To kolejny tomik z „ramkami”. Są to krótkie teksty na tematy filozoficzne, etyczne i religijne, które „dają do myślenia”. Na dobrą sprawę, każdy z tych tekstów można by rozszerzyć, tak że powstałaby książeczka, a nawet książka. Ale ten skrót myślowy jest syntezą – z jednej strony proponuje, z drugiej stwarza możliwości do własnych przemyśleń.
A celem każdego z tych tekstów jest: pomóc żyć. Uratować człowieka, aby nie utonął w szczegółach, w chaosie, w bałaganie, w czasie burz, nawałnic, huraganów, jakie niesie życie.

Zobacz fragment publikacji

„TYLKO MODLITWĄ I POSTEM”

Co to znaczy być normalnym? Co to znaczy być nienormalnym? Ile w nas obciążeń dziedzicznych, kompleksów nabytych bez naszej woli, a ile naszej winy: naszej głupoty, słabości, niezaradności – i w końcu złości naszej.
Tyle w nas zaciekłości, nieprzejednania, zazdrości, wstrętów, pogardy. Tyle smutków, strachów, zahamowań, uprzedzeń, pretensji, zadrażnień, zaborczości, brutalności, gwałtowności, chamstwa, nieopanowania. Tyle w nas podejrzliwości, kłamstwa, obłudy, przewrotności.
Na ile jesteś normalny, na ile jesteś nienormalny? Ile w tobie spadku po przodkach, urazów doznanych w dzieciństwie, a ile twojej winy?
Coś ty z siebie zrobił? Co ty z sobą robisz?