STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „ELEMENTARZ”

„Elementarz”Elementarz dla początkujących, zaawansowanych i dojrzałych jest wyborem rozważań (tzw. „ramek”) drukowanych w „Tygodniku Powszechnym”, które były wydawane również w oddzielnych zbiorkach.

Czy jesteś na początku swej drogi życia duchowego, czy czujesz się już znużony codziennym trudem, w tej książce na pewno znajdziesz cenne myśli, które pomogą Ci „rozwinąć skrzydła”.

Ks. Mieczysław Maliński jest znanym przewodnikiem duchowym, autorem ważnym dla wielu wiernych mu od lat czytelników.

Elementarz można czytać nie tylko jak zwykłą książkę, ale uczynić treścią swych rozważań.

Zobacz fragment publikacji

Temat 1 KIM JESTEŚ?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jeszcze nie wiesz, na co cię stać, nie potrafisz sobie nawet wyobrazić, na co możesz się zdobyć. Nie spodziewasz się, na jaki poziom mądrości jesteś w stanie się wznieść, jaką wolność osiągnąć, jaką świętość, jaką miłość.
Jeszcze nie wiesz, jak nisko możesz upaść. Nie spodziewasz się, ile w tobie małości, tchórzostwa. Nie jesteś w stanie sobie wyobrazić, ile w tobie chciwości i interesowności. Nie potrafisz uwierzyć, na jakie chamstwo cię stać, na jaką pogardę i arogancję.
Jeszcze nie wiesz, kim jesteś.

Czy masz w sobie coś z anioła, czy z diabła? Pięknieją ludzie, z którymi się stykasz, jaśnieją, rosną, rozwijają się? Czy karłowacieją, czernieją, marnieją, usychają?
Czym obdzielasz ludzi – światłem czy mrokiem, prawdą czy kłamstwem, mądrością czy przewrotnością, wolnością czy niewolą?
A może jesteś nijaki – ani piękny, ani brzydki, ani dobry, ani zły, ani w tobie prawdy, ani zakłamania, aniś ty zimny, ani gorący, a jeżeli coś jeszcze potrafisz, to zazdrościsz innym i cieszysz się z każdego nieszczęścia, a smucisz się z każdego cudzego szczęścia?

Czym żyjesz? Co w tobie płonie? Czym się interesujesz? Jakie sprawy cię angażują? Czym się wzruszasz, cieszysz, martwisz? Co najgłębiej przeżywasz? Jaki jest motor napędowy twojego działania? Co w twoim życiu naprawdę się liczy? Teraz, obecnie, w tej chwili, w tych dniach. A jak oceniasz swoją przeszłość? Co uważasz za swoje osiągnięcie, za swój sukces, zdobycz, a co traktujesz jako niepowodzenie, stratę czasu, śmierć swojego życia? A o czym marzysz, co planujesz, co chcesz osiągnąć w przyszłości: jutro, pojutrze, za miesiąc, za rok?