STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „I TY JESTEŚ BIZNESMENEM”

„I ty jesteś biznesmenem”Każdy z nas jest właścicielem biznesu, który nazywa się „Ja sam, moja osoba”. Jesteś swoim dyrektorem, portierem, recepcjonistą, menadżerem. Skarbnikiem. Inwestujesz w siebie albo nie. Urządzasz promocje tego, coś stworzył – albo nie. Prowadzisz księgowość i obliczasz swoje ma i swoje winien, pracujesz, odpoczywasz, świętujesz, zabezpieczasz sobie czas dla siebie, a na końcu roku czy życia dokonujesz bilansu. Książeczka ta ma Ci pomóc, żeby ten bilans był jak najlepszy.

Zobacz fragment publikacji

1. Totalitaryzm kapitalistyczny sprowadza świat do obrotu pieniądzem. Istotą tego systemu jest, aby ludzie kupowali. Jeśli bowiem kupują, to trwa produkcja. Inaczej mówiąc, obrót pieniądzem jest bogactwem świata. Konsekwentnie, hasło kapitalizmu brzmi: lepiej, szybciej, więcej, jak najwięcej pracujcie, żebyście jak najwięcej kupowali.
Elementem bardzo ważnym, bo elementem napędzającym koło zamachowe kapitalizmu, jest reklama. W tym świecie jest ona wszechobecna i dotyczy wszystkich towarów. Nakłania cię do kupna butów, gumy do żucia albo szamponu do włosów. Reklama bezustanna, bez możliwości zaczerpnięcia powietrza. W oparciu o najwyższe autorytety naukowe, z najpoważniejszą powagą; albo powołując się na wizjonerów; jak fircyk w zalotach – z przymrużeniem oka – albo na najwyższym diapazonie. Jest nachalna albo subtelna. Posługuje się kolorem, melodią, grafiką albo czystą logiką.
Wszyscy jesteśmy wciągnięci w tę grę. Jesteśmy zagrożeni totalitaryzmem kapitalistycznym, który uważa człowieka za automat do kupowania. Nie interesuje go, co ty myślisz, jakie ty masz przekonania światopoglądowe. A jeżeli go to interesuje, to tylko w tym jedynym celu: żebyś kupił. Zabijaj się, zarzynaj się, ale kupuj!
A ty? Ty musisz nauczyć się tej gry. Nie możesz dać się nabrać, naciągnąć, ulec.