STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „NIE BÓJ SIĘ”

„NIE BÓJ SIĘ”Ta książka zawiera krótkie rozważania o człowieku, świecie i Bogu, o pracy, odpoczynku i świętowaniu, o miłości i niemiłości, o życiu i śmierci.
Należy do serii poprzednio wydanych zbiorków, takich jak: Aby nie ustać w drodze, Nasz chleb powszedni, Chodzący po morzu, Góry przenosić, Przed zaśnięciem. Można do niej zaglądać bądź kiedy, ale w sposób szczególny jest przydatna w czasie pacierza rannego i wieczornego. Nie przypadkiem jej głównym motywem jest wolność i odwaga, bo nasze nowe czasy szczególnie tego potrzebują.
Na końcu zamieszczono w tym tomiku kilka kazań, zwłaszcza radiowych, a wśród nich dwa warszawskie ze Świętego Krzyża.

Zobacz fragment publikacji

„Ojcze”

Jak pokochać Boga? Jeżeli Go nie widać, nie słychać, jeżeli dotknąć Go nie potrafisz, jeżeli sobie wyobrazić Go nawet nie jesteś w stanie. A przecież to jest najważniejsze przykazanie czyli warunek, bez którego nie możesz stać się prawdziwym człowiekiem – jak pokochać Boga?
A jak kochasz ludzi? Przecież kochasz ich za urok, który roztaczają, za pokój, wolność, jaką zachowują, za promienność, mądrość, ciepło, prawość, życzliwość – za tę odrobinę Boga, który jest w nich.
To już wiesz, kto to jest Bóg? Stwórca i Ojciec – Ten, z którego wszelkie dobro w ludziach pochodzi.
A kiedy kochasz Boga? Gdy zatęsknisz za Nim. Za Jego pięknem, ciszą, za Jego światłem.
Wobec tego próbuj rano i wieczorem, w domu czy w kościele, klęcząc czy nawet leżąc w łóżku, próbuj codziennie – tak się wyciszyć, żeby On spłynął na ciebie. Żeby pogłębiła się w tobie cisza, prawość, światło. Żeby rozbudowało się w tobie piękno, mądrość, wolność, miłosierdzie – On sam. Choćby na chwilę.
A potem, w ciągu dnia, staraj się Go nie utracić, ale podświadomie trzymaj się Go: zachowuj swój pokój, uczciwość, wspaniałomyślność, przebaczenie – żebyś Go utrzymał w sobie, żebyś wciąż z Nim trwał.