STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „ODKRYWANIE ŚWIATA” (ZACHWYCENI BOGIEM)

„Odkrywanie Świata” (Zachwyceni Bogiem)Bóg to jest najważniejszy temat każdego człowieka.
Ta książeczka ma pomóc zbliżyć się do tajemnicy Boga.
O Nim św. Paweł powiedział: „w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. No bo jak inaczej, jeżeli On jest Prawdą, Dobrem, Pięknem. Jak inaczej, jeżeli jest Miłością. I każdy z nas jest zanurzony w Nim, bo uczestniczy w prawdzie, dobru i pięknie. Bo chce kochać i być kochany.

Zobacz fragment publikacji

Wszechświat (1)

„Przy rannej kawie Piżmowiec zbudował na stole na werandzie cały wszechświat.
– To jest Słońce – rzekł, wskazując na cukiernicę. – Wszystkie te sucharki – to gwiazdy. A ten okruch sucharka – to Ziemia. Taka właśnie malutka! A wszechświat jest taki ogromny, że nie ma końca. I jest cały czarny jak węgiel. A w górze włóczą się w ciemnościach niebieskie potwory: Skorpion, Niedźwiedź i Baran…
– No, no – przerwał mu Tatuś Muminka.
Lecz Piżmowiec ciągnął dalej niewzruszony:
– Następny system słoneczny nie zmieściłby się nawet na tym waszym stole. On jest aż tam – powiedział, rzucając kanapkę daleko do ogrodu.
– Ależ, proszę pana – zaprotestowała Mama Muminka, odstawiając na bok resztę kanapek. – Czy dużo jest systemów słonecznych?
– Pełno – odpowiedział Piżmowiec z ponurym zadowoleniem”.

(Tove Jansson:
„Kometa nad Doliną Muminków”)

Dużo wiemy o wszechświecie. Nasi następcy będą z pewnością wiedzieli więcej niż my obecnie, ale też nie do końca. W tej chwili wiemy z całą pewnością – jeśli określenie „z całą pewnością” będziemy traktowali z przymrużeniem oka – że na początku był Wielki Wybuch. Inaczej mówiąc, jesteśmy jak gigantyczny granat po eksplozji. Wszystkie galaktyki, słońca, gwiazdy, planety – i jakkolwiek nazwalibyśmy ciała niebieskie – pędzą z niewyobrażalną siłą w gwiezdną przestrzeń.