STRONA GŁÓWNA / KSIĄŻKI / „PRZYSTANEK NIEDZIELA” ROZWAŻANIA NA ROK C

„PRZYSTANEK NIEDZIELA” Rozważania na rok C„Przystanek niedziela” jest
kontynuacją książek
o tym samym tytule
przeznaczonych na
rok liturgiczny A
i
rok liturgiczny B.

Obecne wydanie zawiera
teksty rozważań
na rok liturgiczny C

Zobacz fragment publikacji

1. NIEDZIELA ADWENTU

„Zbliża się wasze odkupienie”

Są rozmaite końce świata. Będzie koniec naszej kuli ziemskiej, będzie koniec naszego ziemskiego życia.
Są pory roku. W naszej szerokości geograficznej wiosna pokonuje zimę, lato – wiosnę, jesień – lato, zima – jesień.
Są końce epok – chociażby w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat ginęła starożytność, wczesne średniowiecze, średniowiecze, renesans, barok, klasycyzm, secesja, czasy najnowsze. Kończą się światy, epoki, choć granice są czasem nieostre, zachodzące na siebie.
Podobnie w naszym osobistym życiu. Jest czas dzieciństwa, czas młodości, czas wieku dojrzałego, czas starości. Jest czas dziecka w beciku, czas pierwszych kroków, czas przedszkola, czas szkoły, czas pracy zawodowej, czas emerytury. Jest czas uczenia się, czas pracy, czas uczenia młodszego pokolenia.
Rozmaite są okresy w życiu ludzkim. I umiejmy kończyć – żeby zaczynać. Umiejmy podsumowywać – żeby otwierać nową kartę. Umiejmy sobie powiedzieć, kiedy już przestajemy być dzieckiem i zaczynamy być młodym człowiekiem, kiedy przestajemy być młodym człowiekiem i zaczynamy być dojrzałym człowiekiem, kiedy przestajemy być człowiekiem dojrzałym i zaczynamy być człowiekiem starym.
Umiejmy zrozumieć kolejną nową epokę, nowy świat, nowy czas, który przed nami się otwiera, wczuć się w niego i żyć zgodnie z jego rytmem.

* * *

My umieramy wiele razy w ciągu naszego życia. Kończą się nam rozmaite epoki. Ale jesteśmy przekonani, że na końcu końców otworzy się przed nami Nowy Świat – Nowa Epoka, Nowa Rzeczywistość, która nazywa się Niebo.